ПОРАДА НОТАРІУСА: РОЗ’ЯСНЕННЯ ДЛЯ СПАДКОЄМЦІВ
У наш час обізнаність в тій чи іншій сфері діяльності має дуже важливе значення: чи то при купівлі нерухомості, чи то при оформленні спадщини, але є корисна інформація, яка може зберегти ваш час і кошти. Сьогодні мова піде про розподіл спадщини між спадкоємцями, адже, як показує практика останніх років, дуже багато спадкоємців задля економії часу та коштів бажають розділити спадщину між собою та оформили Договір про поділ спадкового майна.
Буде доцільним, окреслити найпоширеніші нюанси, з якими виникають проблеми при складанні даного договору, а саме: коли, як, та яке майно можна розділити за допомогою складання Договору про поділ спадкового майна?
Здійснення права на спадкування відбувається шляхом прийняття спадщини або відмови від неї, тому до прийняття спадщини (подачі заяви про прийняття спадщини), договір не може бути посвідчений в силу того, що невідомі спадкоємці, які, в свою чергу, є сторонами договору.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Для прийняття спадщини, за загальним правилом, встановлюється строк у 6 місяців (ст.1270 ЦКУ). Перебіг строку починається з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті особи або оголошення її померлою (ст.1220 ЦКУ). Оскільки за даний проміжок часу особа може подати заяву як про прийняття спадщини, так і про відмову від спадщини (відкликати заяву про прийняття спадщини). Тому укладення договору можливе після шестимісячного терміну з часу відкриття спадщини.
Відповідно до статті 1278 Цивільного кодексу України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Наприклад, після смерті чоловіка залишилися дружина, та двоє дітей померлого. Спадкове майно буде поділене між ними в рівних частках, тобто кожен з них має право на одержання 1/3 частки спадщини. Коли хтось із спадкоємців не прийме спадщини, тоді його частка переходить до інших спадкоємців, закликаних до спадкування. З моменту прийняття спадщини двома або більше спадкоємцями спадкове майно, як правило, є об'єктом їх спільної часткової власності. Термін «спільна часткова власність» використовується в даному випадку умовно, враховуючи, що до складу спадщини входять не тільки речові права, але й зобов'язальні права, права інтелектуальної власності тощо, а також обов'язки спадкодавця. Отже, спадкоємці, які прийняли спадщину, вправі за взаємною згодою здійснити поділ спадкового майна, який проводиться відповідно до часток, належних кожному зі спадкоємців. Поділ спадкового майна оформляється договором спадкоємців. У договорі про поділ спадкового майна визначаються реальні частки спадкоємців у спадковому майні. Оскільки, відповідно до статті 1278 Цивільного кодексу України частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, то, відповідно, поділу підлягає рівноцінне майно. Для прикладу розглянемо ту ж ситуацію коли після смерті чоловіка (спадкодавця) залишилася дружина та двоє дітей, а із спадкового майна що входить до складу спадщини залишилося квартира, земельна ділянка та автомобіль. Як вже зазначалося вище частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними і за законом все майно що залишилося після смерті чоловіка (спадкодавця) мало б розділитися між трьома спадкоємцями по 1/3 частці на кожного, а саме кожен із спадкоємців мав отримати у нотаріуса по три свідоцтва про право на спадщину на три види майна (1/3 частка квартири 1/3 частка земельної ділянки та 1/3 частка автомобіля), та це майно мало б перейти у їхню спільну часткову власність. Для того, щоб усунути режим спільної часткової власності і відокремити своє спадкове майно від чужого, спадкоємцям, які прийняли спадщину, надано право на поділ спадкового майна із виділом у натурі частки із майна, що знаходиться у спільній частковій власності. Внаслідок поділу ідеальні частки перетворюються у реальні, які складаються з визначеної сукупності прав та обов'язків. Завдяки можливості складання договору про поділ спадкового майна у спадкоємців є можливість розділити майно між собою, що позбавить їх спільної часткової власності: оформити на дружину квартиру, на одного із дітей - земельну ділянку, на іншого - автомобіль, тим самим отримати по одному свідоцтву про право на спадщину кожному.
Таким чином, можна дійти висновку, що спадкоємці за законом мають право поділити спадщину на свій розсуд зі зміною розміру спадкових часток, а спадкоємці за заповітом такого права позбавлені.
Якщо серед спадкоємців є малолітні, неповнолітні, недієздатні особи або
особи, цивільна дієздатність яких обмежена, поділ спадкового майна здійснюється
з дотриманням норм глави 6 ЦК, зокрема, про необхідність одержання дозволу
органів опіки та піклування при відмові опікуном або дачі згоду на відмову від
майнових прав підопічного піклувальником (ст. 71 ЦК).
Діловод Михайлівської нотаріальної контори Тетяна Грищенко