СКАЗ – ЦЕ НЕВИЛІКОВАНА ХВОРОБА!!!
СКАЗ - гостра протікаюча хвороба теплокровних тварин, характеризується ураженням центральної нервової системи і закінчується у всіх випадках летально як для людини, так і для тварин. Сприйнятливі домашні та дикі тварини всіх видів, а також людина. Резервуар вірусу у природі - куниці, лисиці, вовки, гризуни (миші, щури). Сприйнятливість різних тварин до вірусу різна: так наприклад кішки більш чутливі до сказу ніж собаки.
Інкубаційний період (термін часу з моменту зараження до моменту проявів клінічних ознак захворювання) протікає від декількох тижнів до року, в середньому - 2-8 тижнів. Тривалість цього періоду залежить від виду віку, резистентності (імунного захисту) тварини, кількості проникного вірусу, його вірулентності, місця локалізації та характеру рани, У свійських тварин клінічні ознаки сказу починають проявлятися в середньому між 15-60 днями після зараження.
В розвитку хвороби розрізнюють три стадії: продромальну (передвісників ), збудження і паралічів. Продромальна стадія характеризується підвищенням чутливості тварин до шуму, світла, доторкання, розбещенням апетиту, порушенням зору, підвищенням температури тіла. Збудження стадія характеризується приступи буйства, ярості, розлади чутливості і свідомості, спостерігаються судоми, парези жувальних м'язів (відмова від їжі), м'язів глотки (відсутність голоса), звуження зіниць. Лихоманка досягає максимуму. В стадію паралічів знижується і навіть пропадає больова чутливість. Порушується діяльність центрів кровообігу і дихання. Перебіг хвороби закінчується летально.
Джерелом інфекції для людини може бути будь-яка теплокровна тварина, але епізоотична ситуація складалась таким чином, що на території України основним джерелом є лисиці. Небезпечні також укуси борсуків, єнотів, єнотовидних собак, куниць, тхорів, ласок, вовків, кажанів. З домашніх тварин найбільш часто на сказ хворіють кішки та собаки.
Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослизненні, нанесенні подряпини чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозком хворої тварини. Рідше можливе зараження при зніманні шкур з хворих на сказ тварин, особливо лисиць. Можливий повітряний, аерогенний механізм передачі, але такий механізм існує при передачі інфекції в печерах у комахоїдних кажанів і вампірів в країнах Латинської Америки, а також серед лабораторних працівників в умовах експерименту з великою концентрацією вірусу.
В останні роки сказ продовжує залишатись постійною загрозою для людства в багатьох країнах світу та є однією з найважливіших проблем, як в галузі охорони здоров'я населення, так і в галузі ветеринарної медицини.
Епізоотична ситуація щодо сказу тварин в районі залишається нестабільною. За 8 місяців 2017 року виявлено 6 випадків сказу, у 2 пунктах району, а саме с.Любимівка Любимівської с/р (один випадок сказу: вул. Дружби захворювання кота на сказ) та смт. Михайлівка Михайлівської селищної ради (5 випадків: вул. Свободи, вул. Вільна, тракторна бригада ТОВ «Прапор», вул. Горького, вул. Тіниста).
05.09.2017року згідно звіту про результати досліджень патологічного матеріалу ВЦ ЗРДЛВМ №001360п.м./17 встановлено діагноз на сказ кота у с. Молодіжне. Марьянівської сільської ради.
Спеціалістами державної ветеринарної служби району проводяться заходи, щодо профілактики та боротьби зі сказом тварин на території району.
З початку року під наглядом у фахівців державної ветеринарної служби району знаходилось: 39 тварин (собак - 34 голів, котів - 5голів ) з них не щеплені (собак -15 голів, котів - 4 голови).
Одним із важливих заходів боротьби зі сказом тварин є вакциноімунопрофілакичні заходи (для чого власники тварин зобов'язані доставляти собак і котів у встановлені строки в установи ветеринарної медицини для проведення клінічного огляду і проведення профілактичних щеплень).
До уваги власників тварин всіх форм господарювання: Всі тварини, які використовуються для охорони об'єктів, для полювання, для утримання в особистих господарствах повинні бути взяті на облік і щеплені проти сказу у встановленому порядку.
З метою захисту особистого здоров'я і здоров'я Ваших четвероногих вихованців необхідно в обов'язковому порядку звертатися до спеціалістів Михайлівської районної державної лікарні ветеринарної медицини та її структурних підрозділів за місцем проживання. Додаткову інформацію ви можете отримати за тел. 2-29-64 або 2-05-98 в Михайлівці.
У випадках виявлення невластивої поведінки домашніх тварин просимо Вас негайно ставити до відома спеціалістів державної ветеринарної мережі району. Про кожний випадок укусу свійських тварин дикими хижаками, бродячими або здичавілими собаками і котами, а також при підозрі у захворюванні тварин на сказ НЕГАЙНО повідомте спеціаліста ветеринарної медицини, що обслуговує господарство, населений пункт, та НЕГАЙНО ізолюйте окремо таких тварин.
Фахівців державної ветеринарної служби району бентежить байдуже відношення деяких власників тварин до проведення відповідних щеплень, що в свою чергу ставить під загрозу здоров'я не лише власної родини, але і оточуючих. Котрий раз нагадуємо, що сказ - невиліковна хвороба, але її можна запобігти, вакцинуючи своїх улюбленців, домашніх тварин. Для хворої тварини немає значення чи ваша тварина утримується постійно лише в кімнаті, чи на подвір'ї з огорожею, для неї важливо передати вірус іншій тварині або людині. Тому подбайте особисто про своє здоров'я та здоров'я оточуючих вас людей та тварин.
ДОВОДИМО до відома населення, що на території району продовжуються подвірні БЕЗКОШТОВНІ щеплення тварин проти сказу спеціалістами державної ветеринарної служби району. Якщо при проведенні заходу виникають будь-які питання терміново звертайтеся за тел.: 2-05-98.
В.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Михайлівському районі, начальник відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарії Ірина Коноваленко